Dalimila

 

(komorná)

 

 

 

 

 

Iluminátor na Dalimilinej podobizni neustále pracuje

 

 

 

 

 

Dalimila, komorná na hrade comesa Lamperta. Dalimila uzrela svetlo sveta neďaleko hradu Preslava, kde vzišla ako plod z lásky jobagióna Jána a jeho manželky Svetlany. Ján bol jobagiónom hradu Preslava, a bol Nemcami, ktorých je v Preslave veľké množstvo, nazývaný aj Johannes. Práve v jednej potýčke s nemeckým žoldnierom z Rakús bol zranený, a toto zranenie ho z vojenskej služby trvalo vyradilo. V čase, keď Dalimila dosiahla desiateho leta svojho života, rozhodol sa Ján, spolu s rodinou, presídliť do blízkosti mesta Nitravy, kde mal majetky jeho otec Bogomer, ktorý ich kvôli požehnanému veku už nevládal spravovať sám. Mesto Nitrava však bolo veľkým mestom, väčším ako vežatá Preslava, a poskytovalo lepšie možnosti na obživu. Takisto leží vo vnútrozemí, čiže nie je vystavené vojenskej hrozbe tak, ako hraničný komitát hradu Preslava. I preto sa Ján rozhodol, zranením neistý a pochmúrený, presídliť sa s rodinou na bezpečnejšie miesto. Starý Bogomer, zvaný aj Šedivý,  vlastnil pod hradom Nitrava jeden dvorec a bol jedným z verných prívržencov župana Lucu, a neskôr aj župana Lamperta. Azda i vďaka tomu bol Ján prijatý na hrad Nitria, kde sa stal vojenským tútorom mladých panošov.

 

Slovom som však zdanlivo odbočil od rúčej Dalimily.  Dalimila medzi časom dosiahla štrnásteho leta života, a nevykvitla sťa poľný kvet iba do krásy zovňajšku, ale aj do krásy umu a veľkej múdrosti. I nechcel Ján, aby jeho dcéra žila navždy za ohradou ich dvorca, a zabezpečiť jej chcel lepšiu budúcnosť. Z tejto pohnútky ju vydal na hrad, kde mala slúžiť ako komorná. Od toho času Dalimila najskôr pomáhala v hradnej kuchyni, roznášala jedlo pri hostinách, alebo robila spoločnosť urodzeným dámam na hrade Nitria. Naprieč letám stráveným na hrade sa i Dalimila dostala medzi úzku suitu comesa Lamperta, a jeho dvora, a sprevádzala ho, spolu s ostatným blízkym služobníctvom, takmer na každej jeho ceste. Dalimile bol do vienka daný dar čítania slov, a čítanie sa stalo jej veľkou záľubou. O čom netreba pomlčať je i to, že otec Ján mladé dievča priučil ovládaniu luku i šípov, čím prekvapilo i mnohých ostrieľaných bojovníkov.

 

 

 


 

Create by Ing. Jozef Húščava  Template by DieterSchneider
„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich