Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Aktuálny čas je Štv 24. Jún 2021 4:25:34

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 57 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Vojenstvo
PoslaťNapísal: Pon 19. Máj 2014 13:28:14 
comes
Obrázok užívateľa

Čo sa týka počtu ťažkoodencov v uhorskom vojsku. Prikláňal by som sa skôr k tomu, že tých 3000 ťažkoodencov patrilo k vlastnému kráľovskému vojsku - teda vlastným oddielom kráľa, ktoré boli zložené z elitných bojovníkov. Myslím si, že tento údaj nezahŕňa ťažkoodených bojovníkov z jednotlivých komitátov a vlastných družín šľachticov.

Na margo počtov uhorských vojsk som sa rozprával s kamarátom archeológom, ktorý písal o mongolskom vpáde aj do Hist. revue. Práve v revue /nie v jeho článku/ sa uvádza, že počas mongolského vpádu sa v rámci brannej hotovosti, zišlo uhorské vojsko v počte okolo 40.000 bojovníkov. (v Dejinách vojenstva sa uvádza okolo 20.000). Vzhľadom na počet obyvateľov Uhorska v tomto období /cca 2.000.000/ by som sa skôr prikláňal k vyššiemu číslu. Na tieto počty sú tri tisícky ťažkoodencov myslím primálo. /Pre ilustráciu - branné oddiely Nitrianskeho kniežatstva v 11.stor. mohli disponovať cca 9.000 - 11.000 bojovníkmi. Stále vojsko, teda ťažkoodenci, posádky hradov a pod, čítalo cca 3500 bojovníkov. Počet obyvateľov Nitrianska mohol byť cca 200.000).

Ten počet všetkých ťažkoodencov v 13. - 14.stor. podľa mňa musel byť väčší. Netvrdím však zase, že nejak astronomicky. Svedčí o tom napríkla aj pomerne prepracovaný systém vystrojovania bojovníkov do vojska. Ako tu už odznelo, Nitra musela v druhej polovici 13.stor vystrojiť do boja aspoň 12 ťažkoodencov, Spišskí Sasi 50. Postaviť ťažkoodenca museli aj jednotlivé šľachtické kúrie, usadlosti a osady. Ak to nedokázali, tak mali za povinnosť vystrojiť aspoň ľahkoodeného, prípadne poloťažkého, jazdca. O hodnote výstroje ťažkého jazdca, takisto ako aj o početnom rozšírení ťažkej jazdy, svedčí aj udalosť z roku 1291, kedy Vítko Ludanický nedokázal splatiť svoj dlh 50 hrivien svojmu príbuznému, a tak mu daroval dva bojové kone s postrojmi a výstrojou pre ťažkého jazdca. Bolo to v hodnote 40 hrivien, zvyšných desať hrivien mu doplatil. Pre zaujímavosť - 50 hrivien bola hodnota jednej stredne veľkej dediny.

V rámci projektu by som navrhoval vybudovať vlastnú družinu Donča, ako aj družiny veľmožov v rámci Zvolenskej župy, na západoeurópsky spôsob, s tým, že pomocné oddiely budú tvoriť nomádi.

PoslaťNapísal: Pon 19. Máj 2014 15:47:20 
comes
Obrázok užívateľa

Ešte pre porovnanie s obraz. materiálmi - kvalitná rekonštrukcia Kumánov.
Snáď sa Michal nenahnevá, že som sem šupol fotku jeho kamaráta. :lol: :lol:

Obrázok

Všimnite si, že opis zo Zbraslavskej kroniky tomu až nápadito zodpovedá.

Obrázok

PoslaťNapísal: Pon 19. Máj 2014 16:30:09 

No, dohady su rozne, ale ja osobne by som sa priklanal k mensiemu poctu vtrhavajucich mongolov, to len tak na bok.

PoslaťNapísal: Str 21. Máj 2014 10:12:42 
comes
Obrázok užívateľa

Osobne si myslím, že tým najnenásilnejším riešením bude nasledovné riešenie zloženia družiny.

Ako sme už viackrát rozoberali, celá družina by mala pozostávať z "vlastnej Dončovej družiny /teda bojovníkov slúžiacich pod samotným Dončom/, malých družinôčičiek ( :lol: :lol: ) spriatelených šľachticov, a pomocných oddielov Kumánov.

Čo sa týka samotného počtu bojovníkov v určitom bojovom odvetví - to sa bude odvíjať od počtu účastníkov projektu. Ako už správne podotkol Vlado - minoritu budú tvoriť ťažkoodenci (Donč, jednotliví šľachtici s vlastným erbom, prípadne výnimky v rámci družín), najpočetnejší budú ľahkoodenci (poloťažká jazda, prípadne pechota a pod.).

Môžeme sa o tom ďalej rozprávať a hľadať ideálne východisko. Treba však brať na zreteľ, že sa geograficky pohybujeme v severo-západnom Uhorsku, ktoré bolo vo veľkom ovplyvňované západom, a to prakticky od preduhorského obdobia.

PoslaťNapísal: Štv 25. Sep 2014 6:54:10 

Nedávno som si našiel čas a znovu prečítal knihu od J. Kovaříka : Rytířska krev II. Jedna kapitola je venovaná bitke na Moravskom poli 1278. Táto bitka je pre nás zaujímavá tým, že je datáciou pomerne blízko „nášmu“ obdobiu, ale hlavne na starne cisára Rudolfa bojovalo aj Uhorské vojsko. Žiaľ z prostredia SK som nezaznamenal žiadnu literatúru kt. by o nej pojednávala. V samotnej knihe J. Kovařík pomerne často cituje západné kroniky, ale v súvistlostou s bitkou, keď opisuje Uhorské vojsko nespomína prameň z kt. čerpal... Podľa neho cisár Rudolf usporiadal svoje vojsko do troch šíkov, pričom prvý a najpočetnejší tvorili Uhorský jazdci „oblečený a bojujúci západným spôsobom“ s kumánmi pod velením palatína Matúša Čáka. Rudolf tento šik ešte posilnil oddielom Stephana Gutkeleta von Schiltberg. Bitku začali kumánsky jazdci, kt. docválali na dostrel nepriateľskému šíku pod velením Miloty z Dědic. Tento šik im vyrazil oproti, avšak skôr ako ich mohol ohroziť kumáni obrátili kone a stiahli sa späť pod ochranu ťažkej jazdy Matúša a Stephana. Podľa tohto opisu začiatku bitky sa touto taktikou podarilo celkom úspešne rozbiť šik Miloty z Dědic, ktorý sa musel so zvyškami stiahnuť k postaveniu Otakara II. (podľa všetkého bol tento prvotný ústup Miloty, v neskorších storočiach chybne transkribovaný ako jeho zrada a útek z bojiska).
Toľko k opisu Uh. vojska v bitke. Pre mňa ale osobne je zaujímavá jedna skutočnosť a to spolupráca kumánskej jazdy s ťažkou jazdou a opačne. Všetci vieme ako bola rytierska jazda „disciplinovaná“ keď sa jednalo o útok a právo byť prvý kto zasadí prvú ranu. V duchu doby by ľahšia jazda predbehla ťažkú, vystrelila 5 -6 šípov a bola by „zvalcovaná“ ťažkou jazdou cválajúcou jej v pätách... Avšak ak môžeme veriť opisu bitky, čo myslím môžeme ťažká jazda čakala kým boj začnú nomádi a neurodzenci. Zároveň keď už ľahkú jazdu „obťažovali“ páni z družiny Miloty uh. jazda kryje ich návrat. Tieto skutočnosti ma vedú k domienke, že ťažká jazda musela byť v Uhorsku pomerne dobre známa, ale vedela sa prispôsobiť boju s ľahkou jazdou. Osobne si totiž neviem predstaviť ako by sa mohli úspešne podporovať dve navzájom odlišné jednotky, ktoré sa nepoznajú a nemajú voči sebe dôveru. Určite v tomto momente má aj zastúpenie osobnosť veliteľa kt. dokáže udržať morálku a disciplínu medzi pánmi na pokrytých koňoch ;)

PoslaťNapísal: Uto 16. Dec 2014 20:45:58 
comes
Obrázok užívateľa

Pridávam výjav Ladislavovskej legendy z Krušoviec pri Topoľčanoch. Jedná sa o nový, aktuálny, objav. Udivuje ma kvalita a umelecké prevedenie týchto fresiek, ako aj ich výpovedná hodnota. Plánujem tam ísť a zdokumentovať to. Datácia je 13.storočie. Na obrázku je kráľ Ladislav na koni. Snažil som sa to analyzovať z tejto , pomerne nekvalitnej, fotografie. Odetý je v krúžkovom komplete, dokonca je veľmi realisticky znázornená zložená krúžková kapuca, prípadne to môže byť krúžkový stojáčik/ límec. Na nohách krúžkové nohavice, zbroj prekrýva prehoz. Ako som písal, neviem identifikovať široký pás v strede postavy, ale ako píšem, plánujem to ísť podrobne zdokumentovať. ;)

Prílohy:
ladislav krusovce.jpg
ladislav krusovce.jpg [ 288.23 KiB | Zobrazené 5558 krát ]

PoslaťNapísal: Uto 16. Dec 2014 23:54:29 
comes
Obrázok užívateľa

Inak Perky, písal si to už dávnejšie, ale ak náhodou budeš mať čas, mohol by si mi prosím ťa tú pasáž nafotiť? ;)

PoslaťNapísal: Str 17. Dec 2014 11:27:15 
Obrázok užívateľa

mne bola od známeho odporúčená táto literatura . . . aj ked to bude asi vysoké obdobie na nás :
Vágner – Drobná – Durdík , kroj , zbrane a zbroj doby husitskej a predhusitskej , Praha 1996

má zmysel to čítať ?

PoslaťNapísal: Str 17. Dec 2014 13:04:41 
comes
Obrázok užívateľa

Ako zmysel určite áno, čo sa teda týka všeobecného rozhľadu a pod., pre náš projekt je to už však skutočne nepoužiteľné.

PoslaťNapísal: Sob 20. Dec 2014 0:30:40 
comes
Obrázok užívateľa

Obrázok

Toto opaskové kovanie, resp. pracku, som sem už dával a vzhľadom na to, že si plánujem dať vyrobiť jeho repliku som trošku študoval. Našiel som zaujímavý článok z publikácie Arms and Armour of the Crusading Era, 1050-1350, Western Europe and the Crusader States by David Nicolle. Prikladám jeho preklad:

..."Tento nádherný mečový pás /rozumejte opasok držiaci pošvu s mečom/ je nielen sám o sebe zaujímavý, ale je aj jedným z najdetailnejšie spracovaných dobových vyobrazení zobrazujúcich uhorských bojovníkov v 13.storočí. Zdá sa, že na tomto kovaní niesu zobrazení žiadni zástupcovia tradičného nomádskeho spôsobu života príznačného pre staromaďarskú spoločnosť, niektoré časti uhorskej spoločnosti si však zrejme udržali tieto staré spôsoby. Na kovaní sú zobrazení traja plne vyzbrojení rytieri. Na hlavách majú hrncové prilby, dve s výraznými klenotmi. Majú krúžkové zbroje s dlhými rukávmi, pravdepodobne s integrovanými kapucňami, rovnako ako bojovník bez helmy. Zlatník sa zrejme pokúšal poukázať na fakt, že ich pästnice sú na dlani niečím podšité. Mohlo ísť o polstrovanie, prípadne koženú podšívku. Krúžkové nohavice kryjú lýtka a chodidlá, stehná a kolená sú chránené polstrovaním alebo nejakým koženým doplnkom. Štítu sú pomerne malé, trojuholníkového tvaru doplnené o heraldické motívy. Dva kone majú čabraku. V pozadí sú trúbkar a bubeník. Nakoľko bubny boli typickým znakom turko-mongolských a iných stepných armád, môže ísť o prežitok z vojenskej nomádskej minulosti Maďarov."

PS: Ten preklad nieje doslovný, snažil som sa to preložiť tak, aby to dávalo význam, predsalen anglická terminologia je trošku odlišná od našej.

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 57 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť