Čo sa erbu týka - presne tak, preto sa aj zmieňujem, že budeme využívať ten, ktorý si poslal. Táto skica, bola totiž kreslená trochu dávnejšie, keď som ešte skutočne vychádzal z tej Siebmacherovej rekonštrukcie. Ono tých publikácii, kde je tento "nesprávny" erb je viac - napr. Ottov historický atlas Slovenska, Historická revue a pod... Ďalší nákres už bude s originálnym erbom.
Ailettes - súhlasím, i keď ide podľa mňa o pomerne diskutabilnú záležitosť. Je pravda, že v susedných Čechách je ich využitie tiež pomerne sporné - myslím, že sú vyobrazené len na náhrobku Tasa z Pacova. Ono, pre celý priestor centrálnej Európy budú asi sporné. Na druhú stranu, nepochybne patria ku kompletnej zbroji ťažkoodenca, a teda sa mi natíska otázka, či by si ich významný feudál nezaobstaral. Známe v Uhorsku nepochybne boli, nejednalo sa celkom určite o neznámu záležitosť /hostia, stretnutia so západoeurópskymi rytiermi a pod../ - stotožňujem sa však s tvojím názorom, že sa zrejme v stredoeurópskom priestore nejak neuchytili, a rozhodne je nežiadúce, aby sa v rámci projektu nejak masovo využívali, resp. ak vôbec. Nedá sa podľa mňa teda s určitosťou povedať, že sa nepoužívali, resp. že ich v Uhorsku nikto, nikde nevyužil (tým samozrejme vec nechcem znásilňovať, ani si ich nechcem vydupať.

) - žiaľ sa môžem opierať len o teoretickú rovinu, dôkazy k tomu niesu. V tomto smere zatiaľ teda veľký otáznik.
Točenica - Očividne teda tiež diskutabilné, tiež som ju nenašiel prakticky na žiadnej pečati. Čo sa týka "závoja", ten sa objavuje napr. v erbe rodu Ratoldovcov, prípadne Tomáša Sečanského a pod. Ono, točenica nieje nutnosť, vieme sa zaobísť aj bez nej. Inak, keď sme už pri tom, celkom by ma zaujímalo, čo má vlastne znázorňovať klenot, v tomto erbe magistra Donča, resp. či bude v našich možnostiach ho zrekonštruovať, keďže očividne ide o pomerne silnú štylizáciu.
Každopádne sme sa posunuli o kúsok ďalej, aspoň vieme, kde treba ubrať, resp. na ktoré nejasnosti sa zamerať.
