Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Aktuálny čas je Pon 04. Júl 2022 16:56:01

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Martin von Zamard
PoslaťNapísal: Uto 07. Okt 2014 10:31:53 

Dovolil by som si predstaviť svoju postavu. Jedná sa o vymyslenú osobu, avšak na historických základoch. Postava sa správa a jedná v rámci duchu svojej doby, v prvom období „búrlivo“ (1301 – 1314) nakoľko v kráľovstve viac menej panuje anarchia a až v neskoršom období „dospieva“. :lol:

Martin von Zamard, domácim obyvateľstvom zvaný tiež Martin zo Somarowiec alebo Martin Somarowski. Narodený Léta Pána 1280.
V rannom detstve bol podľa zvyku daný do výchovy strýka Štefana Seunich. Na jeho hradisku Zámčisko na pomedzí Tekova a Nitrianska sa mu dostávalo rytierskej výchovy. Neskôr strávil tri roky v kláštore v Svätom Beňadiku, kde ho svätí muži naučili čítať a písať, avšak sám opát zlomil nad ním palicu pri snahe naučiť ho latinskému jazyku.
Okolo roku 1295 odchádza na dvor Matúša Čáka. Roku 1301 je súčasťou družiny vyslanej do Hodonína, ktorá sprevádza a ochraňuje prichádzajúceho nového kráľa Ladislava V. Na tejto výprave sa spoznáva s českými a moravskými šľachticmi. V rozmedzí rokov 1301 až 1310 sa oddáva radostiam života vo forme turnajov, lovov a lásky k panne Jane. Neskôr z manželstva vzchádzajú dve dcéry. V snahe zabezpečiť dcéram bohaté veno pripája s k Matúšovým útokom na kráľovské majetky, sledujúc vlastné záujmy a vlastné obohatenie. Zároveň sa pridáva k družine Magistra Donča. Počas drancovania kráľovských stolíc a útoku na Budín v roku 1311 velí jednému oddielu Matúša Čáka. Po rozdelení koristi ostáva v družine Magistra Donča s ktorým odchádza na Rozhanovské pole. Počas bitky sa postupne prebojováva až k dosahu kráľa, avšak útok Johanitov ho oddeľuje a zraňuje. Od tohto okamihu postupne krytý družinníkmi opúšťa bojisko. Vďaka svojím verným sa mu podarí utiecť až do kláštora v Skalke, kde nachádza pokoj a čas potrebný k vyliečeniu rán. Už v roku 1314 je opäť Matúšom vyslaný na Moravu za účelom drancovania. Po narazení na vojsko kráľa Jána a poučený z bitky pri Rozhanovciach presadzuje otvorenú bitku ako ordál a nesúhlasí s ústupom do hradu Holíč. Tu dochádza k zlomovému bodu v jeho vzťahu k Matúšovi. Až do smrti Matúša v r. 1321 mu ako familiár stále zachováva vernosť ale zároveň skrz Magistra Donča hľadá u kráľa Roberta zmier a milosť. Tú aj nakoniec dostáva, pretože už v roku 1327 je v družine Magistra Donča v Trnave na stretnutí Kráľa Róberta a kráľa Jána. Posledná zmienka o Martinovi von Zamard je v súvislosti s ubytovaním českého vyslanca v jeho usadlosti Somarowce pri príležitosti uhorsko-českého-poľského spojenectva v Trenčíne roku 1335. Predpokladané úmrtie je po roku 1340.

Predmet príspevku: Re: Martin von Zamard
PoslaťNapísal: Štv 09. Okt 2014 7:26:36 

Počas zimných mesiacov by som rád rozbehol výrobu civilného kostýmu. Zatiaľ uvažujem nad týmito kúskami :

klobúčik – plstený, potiahnutý zamatom, zdobený perlami a výšivkou
coif – bavlna, ľan
Kapě - (netuším slovenský ekvivalent) vlna podšitá bavlnou, ľanom
Tunika (Cotte) - ľan, bavlnený damašok, alebo hodváb, podľa toho čo bude oblečené ďalej
Surcotte - bez rukávov, zamat, satén – zdobený výšivkou a riečnymi perlami
Reprezentatívny - brokát podšitý bavlneným damaškom, zdobený perlami
Bruchty - po kolená, bavlnené plátno,
Nohavice - pod zbroj bavlnené,
civil jemná vlna zdobené výšivkou/ karetkovaním
Gardekorps - s dlhým rukávom, vlna + zdobenie vyšívaním
Plášť - vlna podšitá ľanom alebo opäť vlnou + medená spona
Opasok – niekoľko druhov, podľa použitia, jelenica potiahnutá zamatom + zdobenie

P.S. nevie niekto kde by som našiel jednoduchý návod na karetkovanie? Tie ku ktorým som sa dostal som jaksi nepochopil... :roll:

PoslaťNapísal: Pia 10. Okt 2014 12:45:10 

Príloha:
helm 02.JPG
helm 02.JPG [ 185.66 KiB | Zobrazené 5610 krát ]
Príloha:
Helm 01.JPG
Helm 01.JPG [ 235.03 KiB | Zobrazené 5610 krát ]

Hrncová prilba – musím dorobiť vnútorné polstrovanie, točenicu a klenot.
Príloha:
lebka 01.JPG
lebka 01.JPG [ 227.48 KiB | Zobrazené 5610 krát ]

Ľahká prilba – Lebka, ostáva dokončiť kr. záves a pohrávam sa s myšlienkou prilbu namaľovať na žlto – modro

PoslaťNapísal: Pia 10. Okt 2014 12:46:43 

Príloha:
brn.JPG
brn.JPG [ 204.97 KiB | Zobrazené 5609 krát ]

Kr. komplet. Kto má predstavivosť už ho vidí :lol: Predpokladám do konca marca 2015 by som mohol stihnúť dokončiť košeľu.
Príloha:
ostrohy.JPG
ostrohy.JPG [ 257.9 KiB | Zobrazené 5609 krát ]

PoslaťNapísal: Pia 10. Okt 2014 12:49:21 

Príloha:
meč 01.JPG
meč 01.JPG [ 175 KiB | Zobrazené 5609 krát ]
Príloha:
hlavica 01.JPG
hlavica 01.JPG [ 261.24 KiB | Zobrazené 5609 krát ]

Meč ceremoniálny, príležitostne do boja– výrobca ElGur, ostáva dokončiť drevenú pošvu, potiahnutú zamatom.
Príloha:
kopija.JPG
kopija.JPG [ 262.15 KiB | Zobrazené 5609 krát ]

Kopija – zháňam jaseňové porisko cca 2,5 m.
Štít, zatiaľ len lamitát z Poľska. Ak by niekto vedel o dobrom výrobcovi drevených štítov v rozumnej cene, poprosil by som kontakt cez SS.

PoslaťNapísal: Sob 11. Okt 2014 13:07:52 
comes
Obrázok užívateľa

Salve Somarowski :D Životopis je super, presne takto si tie vlákna každej postavy predstavujem. Možno by si len trošička mohol upresniť aké je sociálne zázemie tvojej postavy / či je to stredný šľachtic, vysoký feudál, resp. či zastupuje nejaký úrad a pod./ ;)

Čo sa civilu týka, máš to podľa mňa dobre premyslené. Plstené klobúky robí Rudolf Kocár, plánujem si uňho nechať urobiť klobúk aj ja. Slovenský ekvivalent kápě je kapucňa, kukla ale my to skôr hovorovo nazývame kapuca :lol: Jediné čo by som si asi premyslel je tá bavlna. Je pravda, že od konca 13.storočia už je v stredoeurópskom priestore známa, postupoval by som v tomto smere ale nanajvýš opatrne a radšej by som ju nahradil jemným ľanom. Ide o to, že bola dovážaná z exotických krajín v podobe hotových kusov látky a jej dostupnosť bola značne obmedzená a limitovaná, resp. dovoliť si ju mohli, takisto ako aj brokáty a pod., len lídri spoločenského rebríčka. Vedel by som si ju predstaviť na cotté, kt. by tvorila spodnú vrstvu odevu pod prípadnou vrchnou tunikou a pod. Nohavice by som asi stále riešil vlnou, prípadne ľanom, nakoľko tie sú pomerne spotrebným materiálom, a neviem či by ich nechávali šiť z tak nákladnej tkaniny a nechali ich zničiť pod zbrojou. Ale tak z praxe viem, že v historii sa dialo všeličo :lol: K masovejšiemu využívaniu bavlny dochádza koncom 14.stor.

Rozhodne by som ale nešiel do zamatu - radšej by som ho nahradil hodvábnym damaškom, brokátmi a pod. Parádne sú na Ebay, minule som tam stokárčil :D Ja asi v zime idem kupiť zo sartoru na reprezenatívny cotte tento http://www.sartor.cz/1751-hedvabny-dama ... zlaty.html alebo http://www.sartor.cz/1749-hedvabny-dama ... bordo.html, alebo oba :lol: :lol:

Návod na karetkovanie nemám, môžem sa spýtať holky od nás, tá robieva tkanice, možno má nejaký návod aj na karetky ;)

PoslaťNapísal: Sob 11. Okt 2014 13:11:39 
comes
Obrázok užívateľa

Bojová výbava vyzerá parádne. Obdivujem ťa, že si zbroj "štrikuješ" sám, si zver :D (zdá sa mi to, alebo používaš, okrem kruhového profilu drôtu, aj vysekávané,alebo plošetné krúžky? Lebo vyzerá to fakt cool) My štíty berieme od Vrcova, s vizuálnym aj funkčným spracovaním sme spokojní. http://lorica.cz/stity.html

PoslaťNapísal: Pia 17. Okt 2014 9:04:48 

Ave,
Tak už konečne viem čo mi stále rezonovalo v hlave keď som predstavoval postavu, že mi tam niečo chýba :? Sociálne zázemie ešte trochu premyslím (podľa súčasnej fin. situácie :lol: )
Prečo by si neodporúčal zamat? (100% prírodný je v pomerne zaujímavej cene...) Priznám sa, v používaných látkach nemám moc veľký prehľad, preto som aj moje plánované veci pred časom riešil s Maršálkom a ustálil som to v tom poradí. (len neviem prečo som tam napísal bavlnené nohavice pod zbroj... hmm, chybička se vloudila :oops:
:) Viem, že sa používa väčšinou termín kapucňa, ale nejak mi to nesedí a nejde cez hubu :roll: Češi poznajú všetky tri termíny a my žiaľ len dva... :(
Krúžky robím sám, no, jo som zver, veď to mám aj v mene :twisted: Všetky krúžky sú z 1,2 mm hrubého drôtu. Na košeľu a nohavice majú 7,5 mm a záves na lebke je z 6mm. Pri výrobe plôšky pre nit sa trošku sploštia celé, preto možno ten pocit že sú sploštené. Vysekávané nepoužívam, bolo by to možno fajn, v našej dobe ešte použiteľné, ale nemám prostriedky na vývoj „vysekávacieho“ zariadenia... :roll:
Ešte by som mal jeden dotaz. Aká hrubá by mala byť prešívka pod brň aby dobre tlmila a zároveň neobmedzovala? (Keď som začínal so šermom, vidieť prešívanicu pod krúžkami bolo zriedkavejšie ako nájsť štvorlístok :lol: mám krúžka som drsný Pán Rytier :twisted: no a ďalšie roky som už bol v plechoch a tam mi stačila tenká, plech nepustil) Teraz ale premýšľam akú hrúbku zvoliť pre kontaktný boj... predstava zlámanej kľúčnej kosti ma veľmi neláka) Neviete o niekom kto ich šije? Osobne som už ušil 4 kusy ale moje terajšie predstavy nespĺňa ani jedna. Premýšľam nad niektorými z týchto :
http://aketon.pl/index.php?view=223
http://aketon.pl/index.php?view=426
http://www.gambeson.pl/medieval-on-line ... 13-s1.html
http://www.gambeson.pl/medieval-on-line ... 13-c2.html
Návod na Curii mám preštudovaný ale už sa mi nechce obetovať čas na jej výrobu.

PoslaťNapísal: Pon 27. Okt 2014 1:03:27 
comes
Obrázok užívateľa

Čo sa zamatu týka, tak aspoň čo ja viem, tak sa tu rozšíril až na konci 14.storočia, nejako som po tom do hlbky ale nepátral. Ostatne sa o tom myslím ani maršálek nezmieňuje vo svojej publikácii. Môžem to pozrieť ešte, mám ju doma ;)

Čo sa prešívanice týka - chalani z curie napríklad často používajú pod zbroj len ľanové spodné košele /jednu alebo viac vrstiev/ a na to ochranné plstené krzno - vravia, že im to stačí. My máme prešívky, kt. majú vo vnútri dve vrstvy vlnenej deky + vrchnú vrstvu z konope, alebo pevného ľanu, a z vnútornej strany podšité jemným ľanom. :) Myslím si, že by stačilo aj menej, v takomto prípade ale môžem povedať, že úder ma nikdy nezabolel....

PoslaťNapísal: Str 25. Mar 2015 8:11:28 

Po dlhej dobe opäť trošku aktualizujem výbavu a pochválim sa čím mi moja Pani spravila radosť ;)

Prílohy:
P3240115.JPG
P3240115.JPG [ 206.8 KiB | Zobrazené 5339 krát ]
Poznámka: Hlavne že stojí...myslím tú prešívku :-)
P3240113.JPG
P3240113.JPG [ 214.39 KiB | Zobrazené 5339 krát ]
P3240110.JPG
P3240110.JPG [ 206.59 KiB | Zobrazené 5339 krát ]

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť