Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Aktuálny čas je Pon 27. Sep 2021 10:09:51

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 13 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Omodej, syn Behara
PoslaťNapísal: Uto 17. Máj 2016 21:43:49 
Obrázok užívateľa

Zdravím Vás!
Vzhľadom na to, že by som sa rád pridal ku Vašej kompánii, chcel by som Vám (zatiaľ aspoň v krátkosti a veľmi stručne) predstaviť postavu, ktorú som sa rozhodol stvárňovať.

O Omodejovom pôvode
V roku 1231 obdržal Behar, syn Samuela, od kráľa Ondreja II. za službu na kráľovskom hrade Zvolen, majetky na Liptove, vymedzené z chotárov dedín Bobrovec a Bobrovček, na ktorých si postavil svoju kúriu. Tieto majetky si dali potvrdiť jeho synovia Dionýz, Peter, Vojslav a Sebastián v roku 1262, zrejme kvôli rôznym majetkovým sporom. Tie však určite neustali, pretože v roku 1283 vydal liptovský dvorský župan Klement listinu, v ktorej veci uviedol na pravú mieru. V nej sa sporia istý Štefan, Ivankov syn, Johanes, zvaný Nemeš a Michal, syn Behara. Ide teda už o piateho, zrejme aj posledného Beharovho syna. V roku 1295 však vydáva zvolenský župan Demeter listinu, v ktorej potvrdzuje darovanie zeme istým Dionýzom z Podhradia pre ďalších Beharových potomkov Omodeja, Jána a Pavla. V tomto prípade však nemôže ísť o synov Behara z roku 1231, kvôli vysokým vekovým rozdielom. Je možné, že ide o jeho vnukov, možno synov spomínaného Michala. Omodej bol pravdepodobne najstarší a významnejší ako jeho dvaja bratia, pretože sa v listine spomína na prvom mieste a navyše v závere listiny sú adresáti spomínaní ako Omodej a jeho bratia. To, že sa Omodej chopil rodových majetkov dokazujú aj listiny z rokov 1314 a 1317, kedy mu magister Donč za vernú službu daruje ďalšie pozemky, tentoraz vyčlenené z majetkov dediny Liptovský Trnovec. Formulka „za verné služby“, ktorú Donč použil v listine ako hlavný dôvod tejto donácie naznačuje, že Omodej mohol patriť medzi jeho širšiu familiaritu. Beharovi potomkovia (a teda aj Omodej) patrili medzi nižšiu šľachtu, tzv. filii iobagiorum. Omodej síce nevlastnil rozsiahle majetky, no jeho panstvo susedilo priamo s majetkami Liptovského hradu a zaberalo takmer celú pravú stranu Váhu, od dedín Bobrovec (Bobrouch), cez (dnes Liptovský) Trnovec (Tarnoch) až po Vlachy (villa Latina). Vzhľadom na veľkosť jeho pozemkov ho môžeme zaradiť medzi významnejšiu liptovskú šľachtu, ktorá však svoje dŕžavy mala iba v hornom Liptove.

(Ak máte záujem, môžem dodať zoznam prameňov a literatúry, z ktorých som vychádzal)

Predmet príspevku: Re: Omodej, syn Behara
PoslaťNapísal: Str 18. Máj 2016 12:32:59 
comes
Obrázok užívateľa

Nuže, vitaj v projekte Omodej! :)

PoslaťNapísal: Str 18. Máj 2016 14:25:11 
Obrázok užívateľa

Vítam Omodeja, pekný životopis. Čiže ak som správne pochopil budeš v družine pána Donča, je tak ?

Inak tak ma napadlo, že by sme si mohli vziať mapu súvekého Uhorska a na daný rok alebo obdobie, ktoré stvárňujeme, vytýčiť sféry vplyvu alebo teda majetky jednotlivých . . .nás :) čo Vy na to ?

PoslaťNapísal: Str 18. Máj 2016 17:47:28 
comes
Obrázok užívateľa

Ja som za, môžeme nejakú pohľadať ;)

PoslaťNapísal: Str 18. Máj 2016 17:50:27 
Obrázok užívateľa

Vďaka za vrelé uvítanie.
Tá mapa Horného Uhorska znie veľmi dobre. Pokúsim sa čo najskôr dodať moje majetky zakreslené na mape, aby sa to potom mohlo dať na spoločnú mapu ;)

PoslaťNapísal: Str 18. Máj 2016 18:14:35 
Obrázok užívateľa

vynikajúce, hlavne rok by sme si mohli vytýčiť . . ja by som navrhoval +-1300 čo Vy nato ?

PoslaťNapísal: Str 18. Máj 2016 19:00:03 

Srdečne vítam Omodeja, syna Behara a dúfam, že sa mu u nás bude páčiť a privedie sebou mnohých slúžnych, pre budovanie epických zajtrajškov ;)

P.S. Nápad s mapou je super, ale rozviňme to v inom vlákne nech neplevelíme Omodejovo ;)

PoslaťNapísal: Pia 18. Nov 2016 17:00:55 
Obrázok užívateľa

Príloha:
IMG_20161118_163919.jpg
IMG_20161118_163919.jpg [ 4.69 MiB | Zobrazené 5082 krát ]
Ctené panstvo!
Bavili sme sa o postupnom pridávaní fotiek noviniek, ktoré pribúdajú v našich výbavách. Tak si dovoľujem oznámiť Vám, že verný pohárnik magistra Donča sa hecol a zaobstaral si meč! Ako príslušník jobagiónov Liptovského hradu by sa predsa len mal venovať aj nejakej tej bojovej činnosti. Je to síce meč staršieho typu, ale zato nový a úplne jeho (s láskavým dovolením pána Donča samozrejme, ktorý ho takýmto darom poctil).
Celková dĺžka: 96cm
Čepeľ: 79cm
Váha: 1,2kg

Prílohy:
IMG_20161118_165354.jpg
IMG_20161118_165354.jpg [ 3.96 MiB | Zobrazené 5082 krát ]

PoslaťNapísal: Ned 20. Nov 2016 19:46:36 
Obrázok užívateľa

A s novými vecami sa roztrhlo vrece!
Sú to síce iba drobnosti, ale moje čierne srdiečko tešia veľmi veľmi moc :mrgreen:
Čiapka: zelená vlna, podšitá ľanom, líščia kožušinka a malé pávie pierko (ešte mám 4, môžem dodať keď najbližšie sa stretneme)
Strieborná a mosadzná brošňa
Opasok 1: červená koža, bez ozdôb
Opasok 2: kožený, potiahnutý jemnučkou vlnou, zopár ozdôb (tento bude taký čačanejší)
Podväzky s jednoduchou potlačou na koži.
Ospravedlňujem sa za kvalitu fotiek, nedokážem to lepšie :mrgreen:

Prílohy:
Poznámka: Na tom kwásnučkom opasku sa mi dojebal nit, tak je tam iba provizórne datá niťka, aby to držalo. Samozrejme, budem to opravovať
IMG_20161120_185531.jpg
IMG_20161120_185531.jpg [ 3.86 MiB | Zobrazené 5077 krát ]
IMG_20161120_185524.jpg
IMG_20161120_185524.jpg [ 4.66 MiB | Zobrazené 5077 krát ]
Poznámka: Tá čiapka má úplne inú farbu, je to taká výraznejšia zelená, len blbé svetlo
IMG_20161120_185500.jpg
IMG_20161120_185500.jpg [ 5.07 MiB | Zobrazené 5077 krát ]

PoslaťNapísal: Ned 20. Nov 2016 21:46:03 
comes
Obrázok užívateľa

Drahý Omodej,

vskutku chválim tvoju iniciatívu! Meč je aj podľa nejakého konkrétneho nálezu? Alebo ide o nejakú voľnú rekonštrukciu? Typologicky je meč, podľa mňa, úplne v pohode. Sám budem mať meč datovaný do cca 70 rokov 13. storočia.

Opasky sú super, čapica detto. Obzvlášť zaujímavá je myšlienka potiahnutia vlnou. Celkovo chválim :)

PS: O pávie perá, ak máš nejaké dlhšie, javím záujem! :D

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 13 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť